تاناکورای مهاباد
5 راز ناگفته در مورد تاناکورا که هرگز فاش نشده است

راز اول  چه کسی تاناکورا را در ایران افتتاح کرد ؟

تاناکورا در سال 68 توسط آقای احمد بال افکن که از اهالی شهر مهاباد است استارت زده شد. در آن زمان مردم استقبال شدید کردند تا جایی که اشخاص دیگه هم برای راه اندازی این کار دست به کار شدن و این چنین شد برای اولین بار در مهاباد شکل گرفت.جالب اینجاست که اقای احمد بال افکن بنیان گذار تاناکورا در ایران بعد از مدت چند سال فعالیت در این کسب و کار آن را رها کرد اما مگر می شد این شور و اشتیاق رو نادیده گرفت؟ اشخاص دیگه ای که از اطرافیان اقای احمد بال افکن بودند آمدند و این مسیر رو ادامه دادند و به موفقیت های چشم گیری رسیدند.

 

راز دوم اجناس تاناکورا دقیقا از کجا می آید ؟

در سال 68 تا 75 تاناکورا از پاکستان به صورت مستقیم خرید می کرد و محصولات توسط شرکت های حمل و نقل بین الملی با ترانزیت به کوردستان عراق منقل می شد و از آنجا توسط کولبر ها به مهاباد انتقال داده می شد.جالب است بدانید تا سال 75 این بزرگترین راز تاناکورا به شمار می آمد و همه فکر میکردند که این اجناس از عراق خریداری می شود اما از پاکستان خرید و تحویل عراق داده می شد و از آنجا به ایران منتقل می شد. شاید آلان با خود فکر کنید که همه چیز را در مورد این کسب و کار اسرار امیز می دانید اما در هنوز 98% این تجارت کاملا مخفی است.

طبق گذارشات مستند نشان می دهد که در سال 90 تاناکورای مهاباد حدود 80 تن محصول از لنگرگاه روتردام هلند انتقال داده است.این نشان می دهد که این مجتمع تجاری برای تهیه سبد خرید خود به هلند نیز چنگ انداخته. در سال 93 کمپانی ریبوک ایران را تحریم کرد این در حالی است که محصولات در سال 93 کفش ریبوک 2014 که در ان زمان جدید ترین نوع ریبوک بود در تاناکورای مهاباد به قیمت 73 هزار تومان تک فروشی می شد.

در سال 95 موج خرید تاناکورای مهاباد کل شرکت های حمل و نقل را تکان داد. تاناکورا مهاباد در 95 نزدیک به 1600 تن پوشاک و کفش و … دادو سند کرده است.به گفته عمده فروشان اصلی تاناکورا این میزان بین عراق ، ایران ، کردستان  توزیع شده است. اگر این میزان رو تقیسم جمعیت مجود در این سه کشور کنیم یعنی از هر 3 نفر یکی لباس برند به تن کرده است.تاناکورا به معنی دست دوم نیست .

از سال 68 تا 75 منبع واردات از کراچی پاکستان بوده است.

از سال 75 تا 80 منبع ورادات از بانکوک تایلند بوده است

از سال 80 تا 90 منبع واردات از میامی آمریکا بوده است.

از سال 90 تا 96 منبع واردات از روتردام هلند بوده است.

راز سوم اسم تاناکورا از کجا امده است ؟

اسم تاناکورا از فیلم اوشین گرفته شده. تاناکورا در حقیقت نام یک شرکت بازرگانی می باشد که در اویل سال ۱۳۶۵ در مهاباد توسط دو برادر تاسیس شد.یکی عمده دلایل به وجود آمدن این شرکت موفق این بود که در آن زمان مردم کورد زبان عراق از ترس صدام بد سیرت (داعش کنونی) به شهر مهاباد که کورد زبان بودن پناهنده شدن . در آن زمان ایران درگیر جنگ تحمیلی بود و امکان داد و ستدد در بین بازرگانان نبود از سوی دیگر شهر مهاباد خود پذیرای پناهنده های کورد زبان عراقی بود از این رو چندین نفر اقدام به واردکردن لباس از پاکستان و عراق کردند و… ادامه ماجرا

 

 راز چهارم درآمد تاناکورا چقدر است و چقد نفوذ دارد ؟

شاید عجیب و غریب ترین درآمد های در این حضوه جابه جا شود.اما تا جایی که تحقیقات ما نشان می دهد این رقم به حدی بالا است که از توان ثروتمدان ایرانی خارج است .تهیه کردن مبلغی با 20 صفر نتیجه خرید 6 ماه یک بار توسط 7 تاجر ایرانی و 3 تاجر عرب است. تجمع این 10 ثروتمند در کنار هم بازار پوشاک برند را به لرزه در آمده و شرکت های سازنده لباس مجبورن برای معامله کمترین قیمت ممکن را پیشنهاد بدهند. دانمارک ، هلند ، امریکا ، ایتالیا ، فرانسه مرکز خرید این تیم 10 نفره است.جالب است بدانید پوشاک ترکیه توسط یکی از این 10 نفر به ایران معرفی شد و اکنون پوشاک ترک در ایران بازار خوبی دارد.شاید براتون جالب باشه که بدونید تاناکورا در همه جا نفوذکرده حتی در فروشگاه های بالا شهر تهران و نمایندگی های مختلف برندهای خارجی.

 

راز پنجم آلان چه کسی تاناکورا را در ایران اداره می کند ؟

در ایران تاناکورا نام یک مجتمع است و یک شورای تصمیم گیری 7 تا 10 نفره دارد که امور تاناکورا را بررسی و آن را مدیریت میکند.از نظر تامیین اجناس تاناکورا توسط 7 عمده فروش بسیار قدرتمند مدیریت میشود.که دونفر از این عمده فروشان در پشت پرده فعالیت های این سایت نقش اصلی را دارند.نام این افراد را مجبوریم مطرح نکنیم اما میانگین سنی این 7 تاجر ایرانی 38 سال است و هر  7 نفر اهل مهاباد هستن.Facebook
Google+
https://tanakora-mahabad.com/secret-tanakura/
Twitter
Pinterest
Instagram