نایک
معرفی برند نایک | کتونی نایک | برند نایک چیست | Nike Brande

معرفی برند نایک | کتونی نایک | برند نایک چیست | Nike Brande

معرفی برند نایک

 

معرفی برند نایک

این شرکت در سال ۱۹۶۴ توسط فیل نایت دونده و مربی اش بنا نهاده شد.وقتی که وی دانشجوی کارشناسی ارشد بازرگانی در دانشگاه اتنورد بود تصمیم به راه اندازی یک شرکت تولید کفش های مخصوص دو گرفت.نایک که در ابتدا از کارگران ارزان قیمت ژاپنی استفاده میکرد استراتژی خود را روی قیمت پایین گذاشته بود.در آن زمان بازار در دست آدیداس بود اما نو آوری همه چیز را تغییر داد و nike رادر مسیر در دست گرفتن کل بازار قرار داد.

برای مثال در سال ۱۹۷۹ مدل نایک ایر که برای پاشنه کفش ها زیر سازی ویژه ای داشت را به بازار عرضه کرد.در دهه ی ۸۰ nike از شیوه های بازار یابی که شرکت هایی مثل آئودی یا فیات استفاده میکردند سود میبرد.یعنی ابداع نام های تجاری مخصوص مه هر کدام دارای ویژگی های خاص خود بودند. مثل پگاسوس در ۱۹۸۸ و ایرمکس در ۱۹۸۷٫ بعد نوبت به معرفی برند نایک ایرجوردن رسید.مایکل جوردن کخ خود یک سوپر برند شناخته شده بود یکی از مبلغتن اصلی nikeشد.اینروز ها تایگر وودز هم که به مدد نایک پردرآمد ترین ورزشکار تاریخ شده، به جوردن پیوسته است.

 

 

تبلیغات و بازاریابی نایک

امروزه قسمت اعظم بودجه بازاریابی nike صرف حمایت از تورنمنت های جهانی یا صرف همایت از ورزشکاران انفرادی مانند رونالدوی برزیلی میشود.البته همیشه تضادی اجتماعی برای نایک وجود داشته است. اینکه در حالی که شرکت به دلیل وجود نیروی کار ارزان کارخانه خود را در کشور هایی مانند اندونزی و ویتنام بنا مینهد آیا درست است میلیونها دلار به چند ورزشکار بدهد؟

آیا منصفانه است در حالی که حقوق کارگران اندونزی در حدود روزی ۸۰ سنت هست ۲۰ میلیون دلار به صورت سالانه به مایکل جوردن پرداخت شود. این شرایط و گرانی کالا های nike خشمی را بین ساکنان آمریکا، که بازار اصلی نایک هست،دامن زده است.داستانهایی مانند کتک زدن نوجوانی که نایک ایر بر پا داشته و در روی ریل راه آهن رها شده بود نفرت عمومی از نایک را نشان می‌دهد.

تا جایی که خود فیل نایت اذعان کرده که وی بد نام ترین فرد بین صاحبان کالاست. البته این اعتراضات در نهایت به نتیجه رسیده اند و شرکت زندگی کارگرانش را ارتقا داده و به مسئولیت های اجتماعی خود بیشتر توجه می‌نماید.

 

ورود نایک به عصر بازاریابی جدید

 هم مثل بسیاری از برند های اسطوره ای از خواب غفلت بیدار شده و به عصر نوین بازاریابی پا گذاشته است.عصری که دیگر نمیتوان پیام را با بزرگنمایی بیش از حد و به دور از واقعیت به نمایش گذاشت. حالا دوربین های تلوریونی به داخل کارخانه های nike راه میابند و مستند سازان در کارخانه ها محیطی امن و تمیز را مشاهده مینمایند که کارگران با رضایت و خشنودی در حال کار کردن می باشند.

به بیانیnike عضویت در شرکت تضامنی صنایع پوشاک را که گروهی تولید کننده اند که درمورد کارخانه های خارج از خاک آمریکا هم مطابق با آیین نامه های داخلی عمل مینمایند پذیرفته است.این شرکت در کل دستمزد کارگران آسیایی اش را بالا برده و شرایط کار را بهبود بخشیده است.و متعهد شده که هیچ کارگر زیر ۱۸ سالی را برای کار در کارخانه های تولید کفش خود استخدام نکرده و به کار نگمارد.

 

 

اسم نایک به معنای الهه ی بالدار پیروزی

در معرفی برند نایک به اسم نایک میرسیم که اسم نایک از نام الهه ی بالدار پیروزی گرفته شده و فروشگاه های نایک،که معروف به نایک تاون هستند،به طور متوسط ۳۰۰۰۰ فوت مربع فضا دارند و د رحال حاظر ۱۳ نایک تاون در آمریکا و ۴nikeتاون در سطح بین المللی وجود دارد.این فروشگاه همچنین فروشگاه های nike گادس که مختص زنان ورزشکار هست در اکتبر ۲۰۰۱ راه اندازی نموده است.

 

شعار تبلیغاتی نایک چیست؟

شعار تبلیغاتی”فقط انجامش بده” نیز در موفقیت نوین  بسیار موثر بوده است.د رواقع استراتژی تجاری و بازاریابی تهاجمی اغلب با رفتار تهاجمی تیم های ورزشی مقایسه میشود.”فقط انجامش بده” نیز در موفقیت نوین nike بسیار موثر بوده است.در واقع استراتژی تجاری و بازاریابی تهاجمی نایک اغلب با رفتار تهاجمی تیم های ورزشی مقایسه میشود.”فقط انجامش بده” تنها جمله ای تبلیغاتی نبوده بلکه فلسفه کاری نایک هست.

بدبری در این مورد میگوید “این شعار یک تریبون وسیع ارتباطی به وجود آورد که با آن میتوانستیم تقریبا با هر کسی سخن بگوییم”. با کارnike بحث اسپانسرینگ از حد تصور قبلی خود فرا تر رفته و این شرکت حامی بزرگترین رویداد های ورزشی و بزرگترین ترین ستارگان ورزشی هست.

این ستارگان تنها چهره هایی خندان نبوده ،سفیران برند میباشند که منفعل نبوده و فعال اند. ارزش برند بسیار بالاست و فلش منحنی آن مانند نوشته شکسته‌ی کوکاکولا و قوس‌های مک‌دونالد یکی از قابل‌شناسایی‌ترین لوگوهای روی زمین هست که توانسته از همه‌ی تهدیدات موجود جان سالم به دربرد و به حیات خود به‌عنوان رهبر بازار ادامه دهد.حالا به نظر می‌رسد تا زمانی که این برند به نگرانی‌های فعالان حقوق بشر توجه کرده و به مشتریان و کارکنان اهمیت می‌دهد در جایگاه نامی تجاری که فوق بشری بوده و ایده‌ای را عرضه می‌نماید باقی خواهد ماند.

Facebook
Google+
https://tanakora-mahabad.com/%d9%86%d8%a7%db%8c%da%a9/
Twitter
Pinterest
Instagram