تاناکورا
تاناکورا مهاباد چیست و چگونه توسعه یافت | سیستم کاری تاناکورا چگونه است ؟

تاناکورا مهاباد چیست و چگونه توسعه یافت | سیستم کاری تاناکورا چگونه است ؟

تاناکورا

تاناکورا در ایران یعنی چی و منبع آن در کجا قرار دارد

 

معروف ترین بازار تجاری ایران یعنی تاناکورا در مهاباد قرار دارد . در ایران به جنس دست دوم تاناکورا گفته می شود که این کاملا اشتباه است .تاناکورا بازار جالب و دیدنی است که علاوه بر اجناس داخل آن که بسیار متنوع و فراوان، دیوارها و سقف آن نیز دیدنی است . بازاری بزرگ که تقریبا هر چیزی در آن یافت می شود. اما شاید به صرفه ترین خریدهادر این بازار لباس، کیف و کفش و عروسک باشد.

در گوشه و کنار شهرهای غرب کشور ، بازارهای مختلف با نام مشترک تاناکورا وجود دارد که هرکدام ویژگی های خاص خود را دارد. وجه مشترک همه آنها، قاچاق بودن اجناس و به طبع آن قیمت پایین است که باعث گردیده سیل عظیمی از مسافران صرفا برای خرید از این بازارها که بیشتر اجناس دست دوم خارجی را به فروش می رسانند به این مناطق مسافرت کنند. اما منبع اصلی و بزرگترین این کسب کار در مهاباد قرار دارد به عبارت دیگر مهاباد بنیانگذار تاناکورا در ایران بوده است .

برای خریداجناس نو خارجی؛ دستگاه های الکترونیکی و… بازار بزرگ اجناس خارجی در این شهر وجود دارد که از شهر های اطراف نیز برای خرید به آن مراجعه می شود . تنوع محصول و ارزان بودن اجناس در آن قابل توجه می باشد. این چهارراه مرکزی بزرگ برای لباس و کفش‌های کارکرده و دست‌دوم است؛ اجناسی که سال‌هاست در کشور با اسم تاناکورا معروف شده‌اند. فروشگاه‌های تاناکورای بیشتر شهرهای ایران، ازجمله تهران و مشهد و… بخش عمده‌ای از اجناس موردنیاز خود را از تاناکورای مهاباد تامین می‌کنند.

 

تاناکورا چگونه به وجور آمد

تاناکورا چگونه به وجور آمد

تاناکورا در حقیقت نام یک شرکت بازرگانی می باشد که در اویل سال 1365 در مهاباد تاسیس شد. یکی از عمده دلایل به وجود آمدن این شرکت موفق این بود که در آن زمان مردم کورد زبان عراق از ترس صدام بد سیرت (داعش کنونی) به شهر مهاباد که کورد زبان بودن پناهنده شدن و کمبود پوشاک غرب کشور را فرا گرفت .

در آن زمان ایران درگیر جنگ تحمیلی بود و امکان داد و ستدد در بین بازرگانان نبود از سوی دیگر شهر مهاباد خود پذیرای پناهنده های کورد زبان عراقی بود از این رو چندین نفر اقدام به واردکردن لباس از پاکستان و عراق کردند. در اویل هدف از وارد کردن لباس کمک به پناهنده گان بود چون از دیرین مردم کورد زبان مهاباد به مردانگی و باغیرتی معروف بودند.

مردان کورد مهابادی برای تهیه لباس به آن سوی مرز ها می رفتند تا نیاز خود و مردم پناهده را بر طرف کنند.بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و سرنگونی صدام ،این واردات لباس رنگ و بوی تجاری به خود گرفت زیرا امکان مسافرت به مهاباد فراهم بود و از بمباران و نا امنی دیگر خبری نبود.

 

سیستم کاری تاناکورا چگونه است ؟

از جمله این تغییرات می توان به وارد کردن محصولات اورجینال از دبی،ترکیه،فرانسه ،آنگلیس و آمریکا اشاره کرد و نیز به اقدام به احداث سیستم فروش اینترنتی (فروشگاه اینترنتی) کردند.شاید براتون جالب باشه که تا حالا گزارش نشده که کسی تبلغات تاناکورای مهاباد رو در جایی ببینه بلکه فقط پای بند بودن به اصول اخلاقی مانند صداقت در خرید و فروش و قیمت مناسب به این کسب و کار شهرت جهانی داده. بعد از احداث تاناکورای مهاباد در کشورهای های دیگر نیز الگو برداری کردند و دقیقا کسب و کاری با همین نام ساخته اند. واقعا جالبه مگه نه پس آفرین به این تیم موفق.

هدف این بازرگانی وارد کردن لباس های ارزان بود و از مرز های مختلف به دلیل تقاضای و نیاز بیش از حد این کسب و کار رنگ و بوی تجاری به خود گرفت از روی دیگر وجود تب برند پوشی از جمله علل موفق این کسب و کار بوده است.

بر اساس اعلام مدیران شهری مهاباد در تاناکورای مهاباد حدود 1200 مغازه به فروش این اجناس مشغولند. این 1200 مغازه در یک مجتمع بزرگ تجار در کنار ترمینال مهاباد مشغول به فعالیت هستن . وقتی وارد این بازار می شوید گویی وارد فروشگاه های اروپایی شده اید در تاناکورا جنس بدل  یا ایرانی وجود ندارد.

گفته ی جالب مدیر تاناکورای مهاباد که نظر ما را جلب کرد این بود که گفتند نام این شرکت از فیلم آوشین گرفته شده است و این برند انقدر در ایران معروف شده که همه تاناکورا را میشناسند و از آن به عنوان مرجع کالای دست دوم یاد می کنند.

 

 

از کراچی تا تاناکورای مهاباد

آنگونه که فروشندگان این مغازه‌ها درباره نحوه تامین جنس موردنیاز این بازار گفته‌اند همه کالاهایی که عرضه می‌شود از بازارهای پاکستان و به صورت مشخص شهر کراچی تامین می‌شود. در پاره‌ای مواقع خود فروشندگان و در مواردی دیگر دلال‌هایی که در این زمینه فعالیت می‌کنند، این اجناس را از کراچی خریداری کرده و به ایران منتقل می‌کنند

یکی از مدیران سطح دوم این شرکت بزرگ اینگونه توضیح می‌دهد: «فروشندگان و فعالان باسابقه این بازار که راه و چاه را خوب بلد هستند، هر چند ماه یک بار بسته به نوع کار و میزان مشتری‌هایی که دارند، به پاکستان می‌روند، جنس موردنیاز خود را از بازار بسیار بزرگی که در این شهر برای فروش همین اجناس وجود دارد، می‌خرند و به مهابادمی‌آورند . این اجناس هم شامل کالاهای دست‌دوم و کارکرده است، هم اجناس استوک که حین تولید یا جابه‌‌جایی و فروش آسیب دیده و هم شامل جنس‌هایی است که اصطلاحا به آنها سمپل – نمونه – گفته می‌شود.»

یکی از فروشندگان این مجموعه می‌گوید: «در این بازار بزرگ شهر کراچی که روزانه هزاران کیسه خرید و فروش می‌شود، امکان و وقت برای دیدن و انتخاب جنس وجود ندارد، به همین دلیل هر خریدار با شناسایی فروشنده‌های معتبر و اطمینانی که به مرور زمان کسب کرده است جنس مورد نیاز خود را تحویل می‌گیرد.» در سال‌های اخیر به دلیل احداث دیوار مرزی و سخت‌ ترشدن رفت‌وآمدها از طریق مرز کسب و کار فروشندگان تاناکورای مهاباد هم تحت تاثیر قرار گرفته است.

محصولات دست‌دوم، استوک و سمپل

در این بازار اجناس کارکرده و تاناکورا پایین‌ترین قیمت را دارند و بعد از آن به لحاظ قیمت اجناس استوک قرار دارند، گران‌ترین کالاها در بازار رسولی هم اجناسی هستند که به سمپل معروفند. به گفته فروشندگان این بازار سمپل‌ها اجناسی هستند که توسط شرکت‌های تولید‌کننده برای معرفی محصولات جدید خود به بازار عرضه می‌شود و برای فروش نیست.

در بخش بازار لباس تاناکورای مهاباد همه مدل لباس پیدا می‌شود، از لباس زیر مردانه و زنانه، تا انواع تی‌شرت‌ها، تاپ و پیراهن، لباس‌های مجلسی و شلوار و همچنین پوشاک زمستانی شامل کاپشن، پالتو و پلیور و… در قسمتی که به فروش کفش اختصاص دارد نیز برای مشتری‌های مشتاق همه مدل پاپوشی وجود دارد، از انواع صندل و دمپایی تا کفش‌های چرم و کتان و همچنین همه مدل پوتین و کفش‌های کوهنوردی. به همه اینها باید کفش‌های اسکیت را نیز اضافه کرد.

یک فروشنده لباس در تاناکورای مهاباد درباره میزان فروش انواع لباس می‌گوید: بخش زیادی از لباس‌های زمستانه را مشتریان غیربومی می‌خرند، اما فروش 70درصد لباس‌های بهاره و تابستانی به خریداران بومی اختصاص دارد. انواع تی‌شرت و پیراهن و شلوار در تاناکورای مهاباد بین پنج تا 30هزارتومان قیمت‌ دارد.

 

Facebook
Google+
https://tanakora-mahabad.com/%d8%aa%d8%a7%d9%86%d8%a7%da%a9%d9%88%d8%b1%d8%a7/
Twitter
Pinterest
Instagram