تاناکورا
تاناکورای مهاباد

تاناکورای مهاباد
تاناکورای مهاباد

 

تاناکورا چیست

بازار بزرگ لباس های دست دوم خارجی موسوم به اسم تاناکورا در مهاباد از اولین و بزرگترین بازارهای کشور محصوب می شود که با گذشت چندین سال همچنان پررونق است و خریداران را از جای جای ایران به سوی خود می کشاند.
مهاباد که در نزد گردشگران به نگین آذربایجان مشهور است و دارای جاذبه های متنوع گردشگری است که مهمترین آنها غار آبی تاریخی سهولان، دریاچه سد مهاباد و بازارچه های بزرگ است که در این میان بازار بزرگ تاناکورا در مهاباد جزء اولویت های گردشگران در سفر به این شهرستان قرار دارد.

 

ویژگی های تاناکورای مهاباد

تاناکورای مهاباد در این میان از جایگاه ویژه ای در بین گردشگران و مسافران نوروزی برخوردار است که گاهی اوقات به مهمترین اولویت آنان نیز در سفر به این شهرستان مبدل می شود. وجود آب و هوای بسیار مطلوب در کنار مهمان نوازی مردم این منطقه موجب شده تا امسال شهرستان مهاباد پذیرای بیشترین تعداد گردشگر آذربایجان غربی باشد.

این بازار که نام خود را از سریال تلویزیونی قدیمی ‘ سالهای دور از خانه ‘  ( اوشین ) به یادگار دارد، همان مراکز عرضه لباس های دست دوم خارجی هستند که قدمت آن به حدود ۲۵ سال پیش برمی گردد.
در یکی از ماجراهای این مجموعه نقش اول فیلم با کمک خانواده اش مغازه ای که اجناس را به قیمت ارزان می فروخت به وجود می آورند و نام آن را تاناکورا می گذارند.

ساماندهی بازار تاناکورای مهاباد و تجمیع آن در یک مجتمع بزرگ در نزدیکی پایانه مسافربری این شهرستان  موجب شده تا گردشگران با پای پیاده و به راحتی خود را به این بازار رسانده و به خرید از آن بپردازند.
انواع تی شرت، گرم کن های ورزشی ، پالتو، کت و شلوار، کیف، انواع کفش و عروسک های رنگارنگ در مدل ها و رنگ های مختلف و… است که در این بازار به چشم می خورد.

 

نظر مردم در مورد تاناکورا

به گفته بیشتر گردشگران اجناس موجود در بازار تاناکورای مهاباد از آن چنان تنوعی در رنگ و مدل برخوردار است که هر مشتری با هر نوع سلیقه ای و در هر نوع وضعیت مالی قادر است در آن به خرید بپردازد و کمتر فردی می تواند پس از ورود به این بازار دست خالی از آنجا خارج شود حتی اگر برای دیدن به آنجا رفته و قصد خرید نداشته باشد.
هرچند که نام تاناکورا بر این بازارچه نهاده شده است ولی با گذشته سالها در حال حاضر قسمت اعظمی از مغازه های این بازار به عرضه کالاهای دسته اول می پردازند .

 

موقعیت تاناکورا

مجموعه بزرگ تاناکورا از دو بخش کاملا مجزا تشکیل شده که یک بخش آن تاناکورا عمده و دیگری بازار بزرگ تاناکورا خرده فروشی است.بازار بزرگ تاناکورای مهاباد که به صورت خرده محصولات را عرضه می کند در کنار پایانه مسافربری (ترمینال) قرار دارد می می توان خیلی راحت به آن دسترسی پیدا کرد.

در سال های آخیر تاناکورا عمده مهاباد از بازار اصلی جدا شده و به ورودی مهاباد نقل مکان کرده است.این امر باعث شد که مخاطبان و طرفدارن هر بخش از هم جدا شده و این بهترین کار ممکن بود.حضور عمده فروشان در کنار خرده فروش ها بازار را بسیار بسیار شلوغ و دچار هرج و مرج می کرد اما با تفکیک این دو بازار از هم گردش در تاناکورا به یک امر لذت بخش تبدیل شده.

تاناکورا عمده مهاباد به صورت خرده جنس نمی فروشد و نمونه های را در مغازه به نمایش می گذارند و محصول اصلی در انبار های خارج از شهر قرار دارد چون این احناس قاچاق بوده و انبار را نشان کسی نمی دهند و شدیدا از آن محافظت می شود.

 

تاناکورا عمده

تاناکورا عمده

در این بازار به صورت عمده جنس به فروش می رسد و مخاطب های این بازار مغازه داران و صاحبان کسب و کار هستن که برای خرید به این بازار مراجعه می کنند.ساعت شروع به کار این بازار ۸ صبح تا ۱ ظهر است و شیفت بعد از ظهر کاملا تعطیل است.

معامله و  دادوستتد در تاناکورا عمده به گونه های مختلفی صورت می گیرد مانند: فروش عدلی (به صورت گونی)،فروش به صورت کیلویی و کارتونی که هر کدام مخصوص یک سری از محصولات هستن که بیان  آن در این تایپک نمی گنجد.در تصویر زیر شما می توانید خیلی راحت مساحت تاناکورا را ببینید.

 

تاناکورا عمده

با این اوصاف و با گذشت ۲۵ سال از فعالیت این بازار، تاناکورا همچنان دارای محبوبیت زیادی در بین اقشار مختلف گردشگرانی است که شهرستان مهاباد را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب می کنند.
مهاباد یکی از قطب های مهم گردشگری آذربایجان غربی و از مهمترین مقصدهای گردشگری مهمانان نوروزی در شمالغرب کشور محسوب می شود.
بر اساس اعلام مسوولان مهاباد، این شهرستان در تعطیلات نورزی امسال پذیرای بیش از ۱۲۰ هزار گردشگر بوده است که پیش بینی می شود این تعداد تا پایان تعطیلات نوروزی به ۱۵۰ هزار نفر نیز افزایش پیدا کند.
این شهرستان یکی از قطب های مهم گردشگری آذربایجان غربی به شمار می رود که همه ساله به ویژه در ایام تعطیلات نوروزی و تابستانی پذیرای شمار زیادی از گردشگران از اقصی نقاط کشور است که خدمات رسانی مطلوب به آنها در اولویت کاری مسوولان ستاد سفر شهرستان مهاباد قرار گرفته است.
این شهرستان در ۱۱۶ کیلومتری مرکز استان واقع شده است.

Facebook
Google+
https://tanakora-mahabad.com/%d8%aa%d8%a7%d9%86%d8%a7%da%a9%d9%88%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d9%85%d9%87%d8%a7%d8%a8%d8%a7%d8%af/
Twitter
Pinterest
Instagram