بلاگفا
بلاگفا

بلاگفا

این سایت با هدف میزبانی از هزاران وبلاگ و وبلاگ نویس و ایجاد بستر مناسبی برای فعالیت های آنها ایجاد شده است.علیرضا شیرازی مدیر سایت بلاگفا، درباره فعالیت های سرویس دهنده ی بلاگفا، اظهار داشت: مدیریت وبلاگ ها علاوه بر مسائل تکنیکی نیازمند مسئولیت پذیری بالایی است، چرا که حجم بسیاری از مطالب و اطلاعات از سوی کاربران متعدد در سایت سرویس دهنده ها جمع آوری می شود که مورد نیاز کاربران است و درحقیقت نمی توان این مساله را به عنوان موضوعی آزمایشی و موقت تلقی کرد.شیرازی با اشاره به اینکه تحقق این امر نیازمند برنامه ریزی و حامیان مالی است، گفت: برای شکل گیری بلاگفا نیاز …

به اسپانسر مالی داشتیم که بعد از توافق با یک شرکت معتبر در زمینه هاستینگ فعالیت این سایت آغاز شد.
وی، خاطر نشان کرد: در زمانی که بلاگفا شروع به کار کرد با کمبود امکانات مواجه نبودیم؛ بلکه مشکل کیفیت سرویس دهنده ها بود چرا که اکثرکاربران معتقد بودند سرویس دهنده های دنیای وب از سرعت بسیار پایینی برخوردار هستند و به همین جهت تاکید بسیاری بر روی سرعت و کیفیت سرویس داشتیم که در حال حاضر نیز تا حدود زیادی نیازهای مخاطبان خود را در این زمینه رفع کرده ایم و در واقع کیفیت و سرعت از ویژگی های منحصر به فرد بلاگفا نسبت به سایر سرویس دهنده ها بوده است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد:سعی ما بر این بوده تا با ایجاد تعادل در کیفیت سرویس، پذیرای کاربران جدید باشیم؛ حال چنانچه بخواهیم سطح کیفی را بیش از این افزایش دهیم آن وقت به دلیل وارد آمدن فشار دیتابیس سیستم ممکن است دیگر نتوایم تعداد کاربران خود را حفظ کنیم و در واقع به یک وبلاگ مرده تبدیل می شویم.

شیرازی، افزود: امکانات بلاگفا به شکلی است که در مدت طولانی توان ارائه به کاربران متعدد خود را دارد همچنین کیفیت نسبی این سرویس دهنده در حدی است که کاربران تازه کار دردنیای وب توانایی کارکردن با آن را داشته باشند، چراکه کاربران اینترنتی به دنبال جوابگویی به کنجکاوی های خود در این دنیا هستند و می خواهند بدانند وبلاگ چیست و حتی این امر می تواند شروعی برای ایجاد خلاقیت و نوآوری باشد.

به زعم وی دسترسی به امکانات بسیار بالا که نیازمند پرداخت هزینه است،سبب می شود کاربران مبتدی از تجربه این دنیا برحذر باشند.
شیرازی سایت بلاگفا را سایتی برای میزبانی کاربران مبتدی و تازه وارد معرفی کرد و افزود:ما خواستار آشنایی این کاربران با این دنیا هستیم و دوست داریم آنها نیز راه خود را در فضای سایبر، پیدا کنند.
وی، با اشاره به اینکه امکانات جانبی بلاگفا به تدریج در اختیار کاربران قرار گرفته است، تصریح کرد: در واقع با توجه به استقبالی که از بلاگفا به عمل می آید، امکانات جدید به آن افزوده می شود و در آینده نیز ۳ امکان تازه به بلاگفا اضافه خواهد شد.

 

وی در خصوص چگونگی نظارت بر محتوا و مطالب وبلاگ ها، گفت: به طور روزانه مطالب و عکس های وبلاگ های کاربران که به روز شده اند، چک می شود از این رو چنانچه بر خلاف مقررات قانونی عمل کرده باشند، وبلاگ آنها غیرفعال خواهد شد. البته این تعداد وبلاگ بسیار محدود هستند و بیشتر به دلیل غرض ورزی هکرها به وجود می آیند.

شیرازی ادامه داد: تمام وبلاگ های غیراخلاقی در لحظه شناسایی بدون اخطار قبلی، غیرفعال می شوند. همچنین در مواردی که وبلاگ های سیاسی از خط قرمزها خارج شوند با آنها نیز برخورد می شود و می توانم بگویم با گذشت زمان از تعداد این وبلاگ ها بسیار کاسته شده است.
وی معتقد است: سرویس دهنده های وبلاگ با عقاید و نظرات شخصی مدیران آنها اداره می شوند و هر قدر آن مدیر ناشناخته تر باشد، آزادی بیشتری ممکن است به وبلاگ های خود بدهد؛ چرا که مطمئن است با تهدید مواجه نمی شود.

به زعم وی تشکیل کنسرسیوم از سوی مدیران سرویس دهنده ها به ضرر آنهاست زیرا آنها را به ماهیتی مبدل می کند که باید هر قانونی که اعمال می شود را انجام دهند؛ به طور مثال ISPها وقتی به شکل انجمن درآمدند براساس بخش نامه ها و قوانین بسیاردچار محدودیتهای زیادی شده اند.

وی، افزود: در این راستا باید یک نهاد متولی قانون گذاری در این حوزه شود و یکسری مقررات و خطوط قرمز را مشخص کند تا هر مدیر براساس این قوانین بر وبلاگ های خود نظارت کند.
شیرازی در ادامه به مساله قانون کپی رایت در وبلاگ ها، اشاره کرد و گفت: آیا ضروری است قانون کپی رایت در وبلاگ ها اعمال شود یا نه، به طور مثال وقتی وبلاگ نویسی از مطالب وبلاگ دیگری یا نشریات دیگر بدون ذکر منبع نقل کرد یا برعکس چه باید کرد،درست است که مجازات شوند، اینها مواردی است که هنوز مشخص نشده اند.

وی در ادامه تاکید کرد که ضروری است کمیته ای از کارشناسان و صاحب نظران تشکیل شود تا این موارد را شناسایی کنند و در حقیقت مدیران وبلاگ شناختی از موارد قانونی و خط قرمزها داشته باشند، البته تعیین قانون دراین حوزه نیز محدودیت های بسیاری برای وبلاگ ها بوجود می آورد و به ماهیت آزاد آنها لطمه وارد می کند.

مدیر سایت بلاگفا با اشاره به اینکه علاوه بر امکانات و کیفیت سرویس باید مدیران وبلاگ ها به فرهنگ سازی و آموزش در این زمینه بپردازند افزود: اکثر کاربران ، به تازگی وارد دنیای وب شده اند و نیازمند راهنمایی هستند.

شیرازی، درادامه با تصریح بر این امر که در ایران دید تجاری نسبت به سرویس دهنده ها وجود ندارد،گفت: مجبوریم مسائل خدماتی و تبلیغاتی را اعمال کنیم؛ چرا که بازار ما کشش ندارد؛ البته مدتی است برخی از سایت ها به این امر مبادرت ورزیده اند که البته تا حدودی نیز در این زمینه موفق بوده اند؛اما هنوز این امر نهادینه نشده است و همین امر باعث شده تا انگیزه افراد برای سرمایه گذاری در این حوزه کم شود.

وی،افزود:متاسفانه از آنجا که در خارج از کشور سرویس دهنده ها با مشکل سرور و دیتا سنتر مواجه نیستند، درحقیقت در داخل هزینه هایی اضافی به ما تحمیل می شود.

 درباره این سایت

پدیده وبلاگ و وبلاگ نویسی با استقبال خوبی میان فارسی زبانان روبرو شده است و سایت بلاگفا با توجه به همین موضوع و با هدف ایجاد بستر و ابزاری مناسب برای ایجاد و مدیریت وبلاگها تاسیس شده است.هدف نهایی و بلند مدت سایت بلاگفا میزبانی از هزاران وبلاگ و وبلاگ نویس است و بدیهی است که رسیدن به چنین هدفی دقت و تلاش فراوانی را می طلبد. بلاگفا در ابتدای راه است و آنچه از آن مطمئن هستیم علاقه و اراده ما برای ارائه خدماتی مطمئن به وبلاگ نویسان فارسی زبان است و امیدواریم کاربران بلاگفا نیز در رسیدن به چنین هدفی ما را یاری کنند.

 طراحی سایت بلاگفا

همانطور که گفته شده هدف نهایی بلاگفا میزبانی از هزاران وبلاگ و کاربر است و از همین رو سعی شده است تا طراحی و پیاده سازی سایت به گونه ای باشد تا بتواند استفاده از امکانات سایت و مشاهده و مدیریت وبلاگها را برای هزاران کاربر و با سرعت و سهولت فراهم کند.در پیاده سازی نسخه فعلی سایت از تکنولوژی مایکروسافت دات نت (Microsoft.NET) ، بانک اطلاعاتی MS SQL Server و معماری چند لایه (n-tier) استفاده شده است و سعی شده است تا سطح و نوع دسترسی کاربران فارسی زبان به اینترنت و وب در سایت لحاظ شود.

 میزبان سایت بلاگفا

یک سرویس دهنده خوب وبلاگ علاوه بر یک نرم افزار خوب مدیریت وبلاگها ، نیاز به فضای زیاد و سرورهای قدرتمند نیز دارد و در حقیقت سرور میزبان سایت پارامتری مهم در یک سرویس دهنده وبلاگ است.زیرا میبایست علاوه بر اینکه توان پاسخگویی به کاربران فراوانی را داشته باشد ، امنیت کافی را نیز برای سایت و کاربران آن تامین کند. با چنین دیدگاهی سایت بلاگفا میهمان سرورهای یکی از بهترین شرکتهای خدمات میزبانی در ایران و کانادا بنام OURIRAN است . این شرکت همچنین از حامیان سایت بلاگفا نیز میباشد .

 مدیریت و سیاستها

یک هدف مهم برای سایت بلاگفا حفظ حریم کاربران و نویسندگان وبلاگهاست و در حقیقت چنین هدفی را برگ برنده سایت میدانیم و از همین رو سعی شده است تا حداقل اطلاعات از کاربران در سایت به ثبت برسد و حتی بخشی از آن بصورت کد شده نگهداری شود. مدیریت بلاگفا متعهد است که هیچگونه اطلاعات خصوصی از کاربران خود را در اختیار هیچ موسسه یا فرد حقیقی ویا حقوقی قرار نخواهد داد.

بلاگفا در ایران مدیریت میشود و سعی داریم تا شرایطی فراهم باشد تا خدمات سایت بدون هیچ مشکلی ادامه داشته باشد و ضمن اعتماد به کاربران سایت آرزو داریم تا آنها نیز شرایط و هنجارهای فرهنگی و سیاسی موجود در کشور ایران را در نظر داشته باشند. امیدواریم هرگز اتفاق نیافتد اما وبلاگهایی که به نحوی باعث ایجاد مشکل برای سایت و مدیریت آن شوند مسدود خواهند بود و باز تاکید میکنیم که مدیریت سایت نسبت به حفظ حریم و اطلاعات خصوصی کاربران خود را مسئول میداند.

بلاگفا متعلق به بخش خصوصی و در ادامه و تکمیل خدمات به کاربران فارسی زبان و توسط مدیریت سایت پارسیک parseek.com راه اندازی شده است و هزینه های آن نیز از طریق حامیان مالی و تبلیغات تامین میشود.

آماری از عملکرد سایت بلاگفا

بلاگفا
بلاگفا
Facebook
Google+
https://tanakora-mahabad.com/%d8%a8%d9%84%d8%a7%da%af%d9%81%d8%a7/
Twitter
Pinterest
Instagram